Poker a byznys

Vracím se jedno pozdní odpoledne z jednodenní ochutnávky pokerového tréninku racionálního myšlení v byznysových a životních situacích. Těch pár hodin byla pořádná dávka mentální námahy a nových informací. Cítím, že to budu ještě dlouho zpracovávat.

Stojím na tramvajové zastávce se svým novým známým z jiné firmy, který se mnou dnešní sérii her, cvičení a prezentací také absolvoval. Zcela samozřejmě se začínáme bavit o svých pocitech ze dneška.

„Znělo to krásně“, říká kolega, „ale k čemu mi to je? Pozítří odevzdáváme nabídku do tendru na velkou zakázku, a to nám úplně sešrotuje cenu, a žádná metodika racionálního myšlení s tím nic neudělá!”

Trochu naivním tónem se zeptám: „A proč musíte tolik snižovat cenu?“

„No to je jasné, vždycky to tak je. Určitě tam bude někdo, kdo to podrazí, a u takhle velké zakázky si nemůžeme dovolit riskovat,“ odpovídá s rezignovaným pousmáním. „Holt realita,“ loučí se a nastupuje do své tramvaje.

Zamávám mu a v hlavě mám směsici pocitů; jednak účast se smutným kolegou, a také překvapení. Vždyť tento člověk dnes ohromil celý pokerový stůl skvělým blufováním, kdy s průměrnou karetní sestavou donutil soupeře složit karty s nepoměrně lepší pozicí! A ještě všechny překvapil přesným rozborem odhadu pravděpodobností výhry u sebe a soupeře na základě dostupných informací. Svou oslnivou výhru vysvětlil celé skupině jako exaktní řešení problému a prokazoval přitom sebejistotu Dr. House ze stejnojmenného seriálu, přesně dle postupu, který nám lektor tréninku celý den demonstroval. A přitom jeho tíživý pracovní problém s tendrem vykazuje všechny rysy oněch otázek s neostrými konturami, kterých se celý trénink týkal. Náš nešťastný kolega očividně nebyl schopen přepnout z intuitivně-břišního módu přemýšlení na vědomě racionální, přestože možnost a dokonce občasná nutnost tohoto přepínače byla jedním z hlavních výstupů dnešní prezentace.

Zvláštní, říkám si, ale ne zase tak neobvyklé. Vždyť právě dlouholeté zkušenosti mohou lákat do pasti stereotypů v myšlení. Kdybych ho měl někdy ještě potkat, zkusím ho přesvědčit k úplnému školení této metodiky, protože já už jsem se rozhodl.