Poker jako disciplinované myšlení

Náš mozek často připomíná skladiště lákadel a pochutin a naše myšlení je jako cesta mezi jeho regály. Stojíme-li před nějakým problémem, který je třeba rozlousknout, či před rozhodnutím, které je třeba udělat, velmi často necháváme své vnitřní já vklouznout mezi uličky tohoto skladu, načež ho vcelku rychle najdeme u oblíbeného postoje, myšlenky, přání či tužby.

Nevyřešíme tedy nakonec onu vnější otázku, ale pouze naši vnitřní preferenci, leckdy dokonce ani neuvědomovanou, neboť ve zdůvodňování a ospravedlňování našich chutí jsme velice dobří. Jak z tohoto bludiště lákadel uniknout se můžeme poučit právě u pokerové hry.

Podívejme se kupříkladu na následující situaci: držíme v pokerové partii v rukách slibnou pozici, například pár es, náš soupeř dorovnává, ale drží se zpátky. Na stole leží rovněž vyšší dvojice – králové -, máme tedy dohromady dva vysoké páry. V banku se náhodou povaluje docela balík. Sotva jsme se naučili pravidla hry a už takové štěstí! Máme velkou chuť vyhrát a cítíme sebejistotu pramenící z dobrých karet.

Signály a krytá záda

A přitom jsme jako střelec na divokém západě, který drží svého protivníka na mušce, a vůbec si nehlídá záda. Ve své rychlé honbě za vítězstvím jsme totiž nepostřehli důležitý herní signál a informaci: náš soupeř chtěl původně své karty očividně zahodit, ale po příchodu královského páru na stůl obrátil a dorovnává. Zároveň se ztišil a snaží se být nenápadný.

To my ovšem nevidíme, protože trčíme u svého regálu s nápisem „Dobrá karta – jasné vítězství“.  Nevyhnutelná blamáž následuje – soupeř vyskládá trojici králů a bere dost vysoký bank.

Disciplína v cestě z cílem

Abychom se nazablokovali u svých oblíbených mozkových brzd a jističů, musíme si prostě ve svém myšlení udržet jistou disciplínu. A právě to nám skvěle demonstruje a trénuje pokerová hra. Při průchodu svým vnitřním skladištěm myšlenek pak věnujeme pozornost svému skutečnému cíli a nenecháme se zlákat k pohodlné slepotě. Vědomá kontrola našich myšlenek je základním mentálním nástrojem racionálního hodnocení, jak dobře vědí hráči pokeru a vůbec všichni lidé úspěšní ve svých oborech.

Petr Jeřábek