články

Poker jako disciplinované myšlení

Náš mozek často připomíná skladiště lákadel a pochutin a naše myšlení je jako cesta mezi jeho regály. Stojíme-li před nějakým problémem, který je třeba rozlousknout, či před rozhodnutím, které je třeba udělat, velmi často necháváme své vnitřní já vklouznout mezi uličky tohoto skladu, načež ho vcelku rychle najdeme u oblíbeného postoje, myšlenky, přání či tužby.

Poker a byznys

Znělo to krásně, ale k čemu to je? Jak je náročné přepínat mezi racionálním a intuitivním myšlením. Rozhovor účastníků našeho kurzu rozhodování pro manažery…

Kde se vzal DecisionLab?

V Maďarsku! A jak se dostal do Česka? Protože Diana je zvědavá a Jana podnikavá 🙂 Proč je DecisionLab postaven na tzv. gamifikaci? I o tom je tento článek.

Jeden den mého pokerového tréninku

Nikdy jsem poker nehrál. Kdysi na škole snad jen mariáš nebo oko. Stal se ze mě obchodník a posléze vedoucí prodeje a dnes jdu na jednodenní ochutnávku pokerového tréninku rozhodovacích dovedností, na kterou mě vyslala firmu, pro kterou již dlouho pracuji.

Kdo se to vlastně rozhoduje?

Představme si, že jsme postaveni před rozhodovací úkol – máme vybrat jednu z více možností. Může to být prostá volba, máme-li si například jít zacvičit, anebo

Rozhodování v bysnysu, pravděpodobnost a evoluce

Často jsme postaveni do situace, kdy máme odhadnout pravděpodobnost něčeho – konkrétního chování konkurence; rychlosti, s jakou se nám kriticky sníží stav zásob, reakce našeho životního partnera na určitý dárek – a zjišťujeme, že to vůbec není jednoduché. Téměř s vypětím vůle se musíme přinutit, abychom se vymanili z ustálených hodnotících kategorií: nemožné, zcela jisté, tak padesát na padesát. Jak je to možné?

Kdy se rozhodujeme pomalu a kdy rychle?

Intuice, odhad, pocit v žaludku – to je rychlé myšlení, které používáme většinu dne. Tento způsob vyhodnocování je tak svádivě účinný a levný, že se nám velmi často prodírá i do situací, které si zasluhují racionálnější analýzu a rozvahu.

Racionální rozhodování a behaviorální ekonomie

Klasická ekonomická teorie dlouhá léta trpěla závažným omylem ve svých základních předpokladech. Považovala totiž lidi, jako základní tržní subjekty, za jakési superracionální bytosti, schopné v jakékoliv situaci ideálně optimalizovat a kalkulovat své chování ku svému osobnímu materiálnímu prospěchu. Tak tomu ovšem není. Lidé ve svém rozhodování chybují, ztrácejí sebekontrolu a rozhodně se nechovají jako počítače, což velmi dobře vědí úspěšní hráči her, jako jsou nejen ty karetní, ale rovněž všechny ty, které hrajeme v každodenních ekonomických aktivitách při našich nákupech, prodejích a vyjednáváních.

Art of Change
+420 601 591 600
+420 724 227 788
+420 602 613 479
pozvanka@artofchange.cz
www.artofchange.cz

Sledujte nás na sociálních sítích